Mobile Menu

Brainy and healthy is a new wealthy

by Концепт, 13/06/2017

– Чому багаті воліють вдягатись, як бомжі?

Таким конфузливим питанням спантеличили мою добру знайому минулого року. Небажання демонструвати матеріальну стабільність здалось людині не просто дивним – образливим! Навіщо мати гроші, якщо ти маскуєшся під звичайних людей? Чому ти не користуєшся усіма благами, які пропонують блискучі магазини? Доки одні беруть кредити, аби придбати статусні речі, інші замовчують свій статус, свідомо чи несвідомо. Яка цікава зворотна дискримінація за матеріальною ознакою.

Історія збила мене з пантелику, хоча мій говірливий мозок завжди знаходить відповіді, навіть якщо вони нікому непотрібні. І тими відповідями я псую риторичні питання друзів, топлю жарти чоловіка, критикую книжки, які в руках не тримала, та оцінюю фільми за постером і назвою… Шелдон в спідниці, хай йому грець. А тут – тиша. Треба подумати…

Відповідь знайшлась сама зі статтею THE ASPIRATIONAL CLASS. В ній влучно процитували працю The Theory of the Leisure Class американського соціолога позаминулого століття Thorstein Veblen. На його думку, високі підбори та капелюшки, тобто ознаки належності до високого класу наприкінці 20 століття, свідчать про неможливість займатись роботою. У цей казан можна кинути образ японської гейші, дерев’яні капці китаянок та маленькі сумочки, в які влазить лише ключ від машини.

Статусні речі, що в 1899 році, що зараз, переважно мають дві головні ознаки: дорогі та такі, що не відповідають своїй ціні в питаннях практичності. На щастя, ситуація прогресувала. Сформувався новий клас інтелігенції практичної. Спостереження, які лише збирались докупи в моїй голові, підсумувала американська дослідниця Elizabeth Currid-Halkett в свіжій праці The Sum of Small Things: A Theory of the Aspirational Class.

За даними пані Елізабет, новий образ інтелігенції передбачає інвестиції часу та грошей в роботу. Особливо роботу над собою. В здорове харчування, спорт, методи збереження часу. В освіту дітей. Хтось навіть почав перейматись питаннями екології та благодійності. Звичайно, не всі можуть дозволити собі шорти для йоги за мільйон доларів з нано-нитки, розробленої дослідниками NASA. Та дослідниця нагадує, що не мільйони на рахунку робить людину інтелігентом. А саме цінності, переплетені з культурою та здоров’ям, доступні середньому класу хоч в США, хоч в Україні.

Вже це колись було… Роздуми розумних людей, які просили не плутати середній клас за матеріальним показником з середнім класом відповідно до цінностей людини. Прийшов час лишити образ сєлєбріті тим, для кого це – єдина втіха. Віддайте підбори-вбивці тим, хто не жаліє своє тіло. Модні сукні – тим, хто має простір в голові для думок про “Чи не випирає живіт? Чи не підстрибнула спідниця?”. Стильний макіяж – тим, хто не має цікавішого зайняття для вільних півгодини вранці. Мода більше не в моді, і за одягом більше не зустрічають. Доведеться розвиватись.

Олеся Аббясова

Коментарі

коментарів

Зацікавила стаття? Розкажи про неї друзям! Facebooktwittergoogle_plus