Mobile Menu

5 книжок для майбутніх культурних журналістів – Рекомендує Катя Тейлор

by Концепт, 06/12/2016

Писати про культуру змушують журналістів, яким не довіряють важливі теми на кшталт політики чи економіки, – жартували до недавнього часу в Україні. На щастя, сьогодні культурна журналістика – це вже важлива галузь, яка вимагає своїх знань та навичок. Де черпати ці навички в країні, в якій щойно визнали існування культури, розповідає менеджер сучасного мистецтва Катя Тейлор під час Інтенсиву з культурної журналістики, влаштованих виданням Українська правда.

1 – Як писати про культуру (вид. CSM / Фундація Центр Сучасного Мистецтва)

Ця книга – збірка рекомендацій справжніх гуру культурної критики в Україні. Її автори мають роки успішного досвіду в створенні якісних оглядів на кіно, книги, музику, вистави, концерти, виставки, тощо. Серед них – Андрій Бондар, Ірина Соловей, Юрій Володарський, Сергій Васильєв, Максим Буткевич, Іван Козленко, Павло Гудімов, Юлія Ваганова, Мар’яна Савка та інші. Зібрані поради допоможуть збагнути, про що писати, як почати, чим завершити, а про що краще промовчати.

2 – Nobrow. Культура маркетинга. Маркетинг культуры (автор Джон Сібрук)

Маркетинг культуры

Картинка з оф. сайту музею Гараж

Своєрідний путівник у світ сучасної культури. Джон Сібрук, колумніст журналу New Yorker і постійний автор таких видань як Harper’s Вazaar, Vanity Fair та Vogue, намагається пояснити, що і чому трапилось з оточуючим світом, як з цим жити і як це оцінювати. Праця наповнена термінами та історичними фактами, що викреслює її з переліку книжок для дозвілля. Проте вона стане збіркою корисних ідей для журналіста.

3 – Искусство с 1900 года: модернизм, антимодернизм, постмодернизм (вид. Ad Marginem)

Картинка з оф. сайту музею "Гараж"

Картинка з оф. сайту музею Гараж

Інтелектуально багатий та візуально погрозливий фоліант товщиною 800 сторінок вмістив вичерпний аналіз мистецтва останнього століття. Настільки вичерпний, наскільки це взагалі можливо в творчій галузі. Сто двадцять два параграфа у найменших подробицях пояснюють рух та зміни культурних течій, знайомлять з видатними творами, іменами та подіями. А також розповідають, як самостійно давати оцінку мистецьким об’єктам.

4 – What Are You Looking At (Will Gompertz) / Непонятное искусство (Уилл Гомперц)

Картинка з соц. сторінки вид. "Синдбад"

Картинка з соц. сторінки вид. Синдбад

Як оцінювати мистецтво, яке вам не зрозуміле? Автор намагається дати відповідь на це питання у відносно легкій та доступній формі. Історія останніх 150 років мистецтва доповнена ілюстраціями та зрозумілими поясненнями. В умілих руках Уілла Гомперца, редактора культурного розділу BBC, дивне сучасне мистецтво перетворюються на ребус, який можливо розгадати, якщо знайти потрібну зачіпку.

5 – Why Your Five Year Old Could Not Have Done That: Modern Art Explained (Susie Hodge)  / Современное искусство в деталях. Почему пятилетнему ребенку не под силу сделать подобное (Сюзи Ходж)

why-your-fiver-year-old-could-not-have-done-that-modern-art-explained-by-susie-hodge

Картинка з блогу Mango and Fudge

Ця книжка пояснить навіть пересічному читачу, чому сучасне мистецтво – не мазня. Сюзі Ходж, художниця і мистецтвознавець, без зверхності вчить дивитись на твори, далекі від класичної краси, шукати і розуміти їхній контекст в житті автора та суспільства. Цих знань буде достатньо, аби відмовитись від негативної критики незрозумілих об’єктів мистецтва, почати цінувати сучасну свободу самовираження в творчості і розповідати про неї зрозумілими словами.

 

Список не є вичерпним. Але цих п’яти книжок вистачить, аби розібратись в ситуації, яка склалась на сьогоднішній день в культурі, і перетворити ваші тексти з емоційних виплесків на конструктивну критику.

Олеся Аббясова

Коментарі

коментарів

Зацікавила стаття? Розкажи про неї друзям! Facebooktwittergoogle_plus