Mobile Menu

Чому Україні необхідні документальні історичні фільми

by Концепт, 09/11/2016

8 листопада, канал 1+1 провів круглий стіл, за яким зібрав медівників та найкращих знавців історії України. Темою обговорення був проект “Україна. Повернення своєї історії” та варіанти його продовження. Але зрештою зустріч перетворилась на делікатну дискусію. Можливо, навіть ту саму, а якій народжується істина.

На історії не варто зациклюватись, але і неможливо її не знати. В ідеалі, хотілося б облишити товсті посібники історії, трішки більш зрозумілі за технічні інструкції в перекладі з китайської. Хочеться забити на історичні фільми, не такі цікаві, як кожен чих компанії Marvel. І приступити до створення нової історії тут і зараз, взявшись за руки з сусідніми країнами, мов ті хіпі.

Але реальності плювати на мої фантазії та побажання культурознавців. Останні роки довели, що: а) люди таки слухають історію, і чудово її всмоктують. Особливо ту історію, яку вигадують казна-хто. І б) через історичну неграмотність можна і кризу влаштувати, і країну втратити. Що б робили організатори інформаційної війни, якби в окремих українців не пустувала шухляда, яка відповідає за історію? Якби вони не бралися з такою охотою вірити в руській мір і українську меншовартість?

Канал 1+1 наважився виправити цю трагічну помилку власними коштами. Справді, не будуть же спонсорувати суспільно корисні фільми наші можновладці. Одна справа, колекціонувати ікони та мощі, і зовсім інша – популяризувати науку, після знайомства з якою народ припинить голосувати за цих самих можновладців.

Проект “Україна. Повернення своєї історії” – чи не перша спроба донести до людей об’єктивну правду у вигляді якісної документальної стрічки за часів нової української свободи. Наскільки об’єктивною вона насправді вийшла, то окрема тема. Але 1+1 хоч стараються. І правильно кажуть, що не помиляється той, хто нічого не робить.

За даними телеканалу, фільм набув фантастичної популярності. Став найбільшим рейтинговим продуктом дня, 25 серпня. А згодом був переглянутий півмільйону разів на YouTube. Але зачекайте, а де була я? В моїй мережі фейсбук не пригадаю жодної розповіді про цей проект, а мережа у мене чималенька і така відбірно-культурна, що часом аж нудно. Де ті люди, які кілька разів переглядали стрічку, лишали коментарі захвату та рекомендували її знайомим?

Пробачте мою самовпевненість, але якщо мене це кіно оминуло, то що казати про багатьох інших громадян? Щоправда, цифри натякають: українців трішки більше за ті кількасот тисяч переглядів. А ще з нашою історією варто познайомити інші країни. Де знаходиться на карті найбільша держава Європи вони вже майже запам’ятали. Тепер треба донести, яка у нас державна мова, які у нас герої, окрім нав’язаних російською версією історії, і чим ми можемо зацікавити майбутніх туристів, окрім футболіста, якого плутають з найвидатнішим поетом, і мера-боксера.

Нехай час бере своє. Дякувати кризі, наш люд хоч зацікавився корінням, вирішив розібратись, хто кому старший брат. Почав шукати потрібну інформацію, гуглити, хай не завжди вдало, ходити на екскурсії та лекції. Хтось навіть книжки з історії купує. А дехто навіть їх читає, але ці люди заслуговують на окрему статтю. Нечувана радість: народ захопила тема, яку в інших країнах проштовхують в маси усіма доступними методами. Тепер ще б створити якісну пропозицію на цей попит.

Головне не поспішати святкувати перемогу.  У нас досі є діти, які успадкували від рідні байдужість до гуманітарних наук. Є старі посібники з історії, які навіть спалювати страшно – раптом з димом пошириться брєд. І викладачі, наші чудові викладачі історії, які так мало вірять в свій предмет, що їм аж незручно до класу заходити.

Давайте краще стиснемо кулаки, аби нашим завзятим медійникам вдалося подружитись з професорами і нарешті зробити важливе цікавим. Теми для дослідження – повсюди навколо нас, куди не глянь. Було б лише бажання їх знайти та розповісти 🙂

Олеся Аббясова

Перші серії “Україна. Повернення своєї історії” можете переглянути далі:

Читайте більше про те, як українське кіно дивляться за кордоном, і про те, яке має бути кіно: правильне чи популярне

Коментарі

коментарів

Зацікавила стаття? Розкажи про неї друзям! Facebooktwittergoogle_plus