Mobile Menu

Ukrainian Fashion Week and culture

Мода – мистецтво, яке зіпсувала заздрість

by Концепт, 19/10/2016

Я ступаю до павільйону. Мене засліплює блиск. Я маленьким струмком втікаю в море людей. Навколо вирують фарби, контрасти, емоції.

Я спостерігаю красу та естетику в усіх її проявах. Десь є ідея над привабливістю, десь навпаки, а в чомусь – ні того, ні іншого. Є приклади інтелектуального мистецтва, є консерватори, новатори та прихильники епатажу. А є екземпляри виключно декоративного характеру. Таких, як завжди, чимало.

Пливу далі. Мене оминають фотографи та журналісти, одягнені, мовляв «ми не такі». Стоять усміхнені митці та поціновувачі, бізнесмени та просто зіваки.

Де я? В картинній галереї? На виставці сучасного мистецтва? Чи на модному показі? Я щойно усвідомила, що не існує суттєвої різниці. Це лише різні шматки одного торта.

Ukrainian Fashion Week and culture

Ukrainian Fashion Week в галереї “Мистецький арсенал”

Достатньо побачити в цих людях, учасниках Ukrainian Fashion Week, живі картини, як все стає на свої місця. Життя наслідує мистецтво, – казав Оскар Уайльд, і мода робить все можливе, аби це довести. Чому ж так трапилось, що традиційні картини ми сприймаємо як завершений задум автора, навіть якщо він нам не до вподоби. Але в галузі моди – ви або «з ними», або «проти них», і в останньому випадку фантазії вистачає лише на жорстоку критику.

«Якщо вам не подобається, то ви, швидше за все, просто не розумієте». Так кажуть про сучасне мистецтво, але моди це стосується навіть більшою мірою. Схоже, людям легше сприймати богемних художників в старому береті, якого вдома чекає маленька пуста квартира з брудною від фарби підлогою. І зовсім інша справа – блискучі (в прямому сенсі) дизайнери та зірки моди. А хтось знає, скільки грошей вони мають? Ні, але ж вони постійно в модних шмотках і в об’єктиві камери. То, мабуть, багато. Може, навіть більше, ніж програмісти…

Ukrainian Fashion Week and culture

Ukrainian Fashion Week: десь між одягом та сучасним мистецтвом

Нерозуміння, загорнене в заздрість, наплодило цілу культуру упередження. Воно віддалило нас від людей, стомлених роботою, виснажених невдачами та незапланованими вихідними у Музи. Вимотаних перемовинами з інвесторами та партнерами. Ще важче визнати існування цілої галузі легкої промисловості, що дає свій вклад у ВВП країни. Війна мине, а підприємці лишаться, разом з магазинами, що сплачують оренду, з робочими місцями. Мода створює можливості, міжнародні зв’язки та настрій, і навіть не питає, за що стільки людей її недолюблюють.

Мода – це навіть більше, ніж образотворче мистецтво. Праці звичних художників, насичені емоціями, формами та кольорами, припадають пилюкою в галереях в очікуванні свого високолобого колекціонера. Тим часом праця дизайнера одягу – це мистецтво на кожен день. Щодня нова картина на тілі на та обличчі. Хіба не захоплююче, що ціла верства професіоналів переймається тим, які кольори створять ваш настрій на шляху до роботи?

Якщо ці кольори та контрасти шкребуть ваше око, дивні форми та образи заважають спокійно спати, будьте певні – автор все одно знав свою справу. В сучасному мистецтві ідея понад традиційною красою. Мистецтво не ставить за мету всім сподобатись і стати універсально привабливим. Це лише метод самовираження, а думки ж-бо не лише квіточки з котиками.

Те саме трапляється, коли до свого полотна – моделі – підходить дизайнер. Він знає, навіщо малює неприродний макіяж, сполучає недоречні деталі та криво застібує ґудзики. В його очах це частина замислу – епізод великої картини, мета якої – пошук краси, а не її остаточне втілення.

Ukrainian Fashion Week and culture

Ukrainian Fashion Week

Модель – це завжди плід художньої фантазії. Якщо вона буде подібна до звичайної людини, то лишиться непомітною. Так зірки моди виділяються на тлі загальної маси, як картини – на фоні документальної фотографії. Ми вже надивились на реальність, і тепер хочемо чогось цікавішого.

Я ніколи не була прихильником світу haute couture, хоч я і знаю, коли «светр не просто блакитний, не лазурний, не бірюзовий, а небесно блакитний». Але прошу вас не засуджувати людей, чия доля вам невідома. Вони лише намагаються зробити світ трішки гарнішим доступними їм методами. Хтось для цього рівняє асфальт, хтось псує ночами зір над скетч-буком, хтось калічить скелет незручним взуттям. Все це лише заради пошуку свого місця в світі. І трішки заради грошей. Але головним чином – задля краси, без неї ніяк.

Олеся Аббясова

Сподобалось? Тоді читайте більше свіжих роздумів на цю тему: Навіщо потрібна мода?

Коментарі

коментарів

Зацікавила стаття? Розкажи про неї друзям! Facebooktwittergoogle_plus