Mobile Menu

Хто малював котиків до того, як це стало мейнстрімом?

by Концепт, 19/02/2016

Не лякайтесь, це серйозна і повчальна стаття про мистецтво. Чесно. Але я почну з простого: котиків люблять всі. Якщо ви кажете, що не любите котиків, ви просто хочете мати більш брутальний вигляд, аніж є.

леонардо да вінчі дама з горностаєм

Дама з горностаєм (Леонардо да Вінчі, епоха Відродження)

Важко повірити, але в мистецтві цей напрям з’явився відносно нещодавно. Відразу відкинемо тему кошатства в Єгипетській міфології, то окрема пісня. Краще погляньте на загальну історію світового мистецтва. Образи усіляких пухнастих друзів (та ворогів) людини, від домашніх песиків до диких слонів, з’являлись ще за часів далекої епохи Ренесансу, тобто Відродження. Ця тема була проста та зрозуміла, однак її використовували обережно, аби не скотитись до банальних сюжетів і не здобути славу посереднього митця.

Аж раптом, в 19 столітті відбулась безпрецедентна зміна смаків європейської аудиторії. Прощавай, високе мистецтво! Прийшла пора розквіту для антропоморфізму. Вікіпедія пояснює цей неблагозвучний термін як “уподібнення будь-чого до людини або перенесення її фізичних та інтелектуальних властивостей на тварин, рослини, речі та явища навколишнього світу”. Це простіше пояснити на прикладі єнота, який хапає лапками їжу. Головна причина популярності цього сюжету в тому, що хвостатий вухастик відтворює своїми маленькими лапами рухи, несподівано схожі на людські.

Антропоморфізм почали обережно підмішувати в повсякденну творчість. Раптом у стільців та столів замість ніжок з’явились лапи з кігтями. Люди вдало пройшли цю перевірку на готовність, і в народ покотилася лавина мімімі та няняня. Пухнаста та вусата лавина.

Домашні улюбленці Едвін Генрі Ландсір

Домашні улюбленці (Едвін Генрі Ландсір)

Початківцем цього тренду можна вважати сера Едвіна Генрі Ландсіра (Edwin Henry Landseer). Зображення пухнастиків з виразом непересічного інтелекту і емоціями, часом більш щирими за людські, підкорили цілий континент. І продовжують підкорювати до сьогодні. Його картини кочують від одного колекціонера до іншого, займаючи поважні місця на стінах поціновувачів.

Монарх Едвін Генрі Ландсір

Монарх (Едвін Генрі Ландсір), образ, відомий вам з етикеток на пляшках віски

Однак песики були лише прелюдією. На арені з’явилась Генрієта Роннер-Кніп (Henriette Ronner-Knip). Саме вона піднесла котяче мистецтво до небачених висот. Її котики усіх розмірів і мастей муркотіли й бешкетували на сотнях стін щасливих покупців картин та репродукцій. Окрім того, що тваринки займались своїми справами, вони вдало передавали емоції та почуття, які знаходили відгук у людських серцях. Неслухняні кошенята, турботлива киця-мама, коти-приятелі…

коти Генрієта Роннер-Кніп

Пустими ці художні творіння не назвеш, хоча аналізувати глибинний сенс кошенят мало хто брався. А ще є підозри, що ця тенденція гальмувала появу фемінізму. Та мімімішність і безтурботність героїв Роннер-Кніп, мабуть, сповна це виправдовували.

коти Генрієта Роннер-Кніп

Згодом були й інші творці, які вловили у повітрі аромат грошей та успіху. Так на ринок вийшли Август Шенк (August Schenck) та Єжен Вербукховен (Eugene Verboeckhoven) з романтичними і в міру інтелектуальними вівцями. Набув популярності Олександр Кьостер (Alexander Max Koester) з нескінченними, та від того не менш успішними гусями-лебедями.

Гуси-Лебеді Олександра Кьостера

Лебеді Олександра Кьостера

Але в темі кицьок Роннер-Кніп на той час не було рівних. Навіть моторошно уявити, куди б зайшла її кар’єра, якби вона досі  була жива. Та віддамо належне: вона зробила історію мистецтва, а разом з ним і світову буденність трішки ніжнішою.

коти Генрієта Роннер-Кріп

Але сьогодні п’ятниця, і яка кому різниця… Просто насолоджуйтесь котиками 🙂

_Henriette Ronner-Knip (Amsterdam 1821-1909 Elsene). A cat on a cushion. Oil on panel. 31.6 x 46.1 cm. _Henriette Ronner-Knip (Amsterdam 1821-1909 Elsene). Innocence . Oil on panel. 27 x 35 cm. 1895 _Henriette Ronner-Knip (Amsterdam 1821-1909 Elsene). On a pink pillow. Oil on panel. 32.5 x 46 cm. 1897

коти Генрієта Роннер-Кріп

Олеся Лаба

Коментарі

коментарів

Зацікавила стаття? Розкажи про неї друзям! Facebooktwittergoogle_plus